KARNET.CZ

Fotografie

změnit téma:

Kréta: Ágios Nikólaos, Malia, Matala a další

09.09.2006
náhled náhled náhled náhled náhled náhled
náhled náhled náhled náhled náhled náhled
náhled náhled náhled náhled náhled náhled
1
2
3
4

Kréta je pátý největší ostrov ve Středomoří, na šířku měří 260 kilometrů a na délku až 60 kilometrů. Zajímavé je i jeho umístění, jedná se o nejjižnější místo Evropy a leží blízko 3 kontinentů, jižně od Evropy, severně od Afriky a západně od Asie. Ostrov obklopuje Krétské a Středozemní moře, pláže jsou většinou písečné.
Kréta má asi 600 000 obyvatel a hlavní město ostrova je Iráklion, ve kterém žije 1/4 obyvatelstva.

Měna

2002 nahrazuje Euro jejich národní měnu drachmu.

Raki

Národní nápoj, pálenka, která se dělá z vylisovaných vinných hroznů.

Autopůjčovna

Půjčit si na ostově auto či skůtr je velice snadné. Stačí předložit Váš pas a řidičský průkaz platný alespoň 1 rok. V ramci EU nemusíte mít mezinárodní řidičský průkaz.
Ceny za auto se pohybují od 25 Euro za den, záleží na typu auta a počtu dní. My jsme si půjčili Hunday Atos na 2 dny za 60 Euro.

O dodržovaní dopravních předpisů si nedělejte starosti. Kromě zapnutého pásu snad nemusíte nic a hlavně budtě ostražití! Tam, kde je jeden proud a zákaz předjíždění, často jedou i 3 auta. Auto klidně zastaví na rušné silnici a řidič si jde nakoupit.

Matala

Náš poslední výlet byl opět na jih Kréty, tentokrát k letovisku Matala.
Cesta trvala 2 hodiny a po cestě jsme se zastavili u paláce Festos, který se nachází vysoko v horách. Vzhledem k tomu, že je podobný paláci Knossos (kameny a kameny), ve kterém jsme byli, prohledli jsme si naleziště pouze z dálky a pokračovali v cestě.
V Matale můžete zaparkovat auto za pouhé 1 Euro na celý den. Ta cena nás překvapila.
V Matale najdete nádhernou pláž a restaurace či kavárny. Pláž se v 60. letech proslavila díky hnutí hippies, kteří zde bydleli ve vápencových jeskyních.

banner-kli-c-e-600-190.png