KARNET.CZ

Fotografie

změnit téma:

Tunisko: Monastir

08.08.2003
náhled náhled náhled náhled náhled náhled
náhled náhled náhled náhled náhled náhled
náhled náhled náhled náhled náhled náhled
1
2

Letošní léto jsem se rozhodnul pro dovolenou v Tunisku v přímořské oblasti 2 km od města Monastir. Nyní Vám přináším užitečné informace o této zemi v Severní Africe a také fotky z mé dovolené.

Tunisko

Země, která se poslední dobou stala u nás velice populární pro strávení dovolené. Tato země má kolem 8,5 miliónů obyvatel a hlavním městem je Tunis. Země je největším vývozcem olivového oleje a všude najdete růst olivové palmy. V zemi je 30 % nezaměstnanost a hlavním příjmem státu je turistika, olivový olej a rybolov.

Jazyk

Národním jazykem je arabšťina a také se zde používá francouzšťina. Domluvíte se také německy a anglicky, velice vyjímečně česky. Místní lidé vědí, kde je Česká Republika a mají čechy rádi. Naopak nemají rádi němce.

Měna

Platí se zde Tuniskými dináry, které jsou směnitelné pouze v jejich zemi a je zakázáno měnu vyvážet. Měnili jsme za kurz 22 korun za dinár, ale je lepší si vzít s sebou eura nebo dolary. Za 100 euro jsme dostali 142 dinárů. Je lepší si nebrat velké bankovky ale vzít si částku v drobných, protože místní obchodníci mají ve zvyku nevracet. V hotelu by se Vám tohle nemělo stát. Bankovky a mince nejsou nijak obzvlášť chráněny proti padělání. Dinár se pak ještě dělí na 1000 drobných, kde mají mince 100 a 50. Ve městech jsou ceny většinou uváděny v tisících. Místní obyvatelé mají velice v oblibě turisty okrádat záměnou mince 5 dinárů za drobnou minci 100, které jsou si velice podobné.

Moře

Najdete zde středozemní moře s písčitými plážemi s pozvolným klesáním hloubky. V moři byste si měli dát pozor na medúzy hnědé barvy, které Vás mohou pěkně popálit a způsobit Vám nepříjemný šok. Na pláži jsem našel mrtvou cca 30 centimetrovou fialovou medúzu, ale těch tam asi moc nebude.

Teplota

Kolem léta jsou tam velice vysoké teploty kolem 40 stupňů. Kupodivu jsem to dobře snášel, protože foukal příjemný vítr od moře a hodně jsem se chránil krémy proti opalování.

Hotely

Hotelové střediska jsou na dobré úrovni a poskytnou Vám veškeré služby. Výhodou je velký počet bazénů, soukromé hlídané pláže s lehátky a slunečníky. Kolem hotelů jsou krásné palmy s olivami.

Jídlo,pití

Tak na tohle byste měli dát asi největší pozor! Je důležité, abyste pili pouze balené nápoje a vodu také. Nepít nápoje s ledem, protože led může být připraven ze závadné vody. Nejíst kupované ovoce na ulici ani v hotelu, také si čistit a vyplachovat ústa pouze balenou vodou. Dále byste se měli vyvarovat návštěvy místních městských restaurací, nebo alespoň dát pozor na to co jíte. Pokud nedodržíte tyto důležité zásady, jistě Vás neminou střevní potíže a můžete skončit i v místní nemocnici. V hotelových restaurací dostanete hlavně červené maso, kuře, brambory, sladké pečivo, francouzské bagety, melouny a jejich místní jídlo, se kterým jsem raději neexperimentoval. K pití mají velice dobré tuniské víno, které byste měli určitě ochutnat. Vyzkoušel jsem i tuniské pivo, které má ale divný zápach. Co se týče místních obchodů s jídlem, není to žádná sláva. Ceny jsou sice příznivé, ale zase nic neseženete. Našel jsem asi nejlepší supermarket 2 kilometry od hotelu a měli tam pouze tavené sýry, suchary, sladké pečivo, colu, džusy, vodu, marmelády, olivový olej a nějaké konzervy a to je tak vše. Opravdu nevím z čeho tam ti lidi žijí!





banner-kli-c-e-600-190.png