KARNET.CZ

Chvilka čtení pro každého

změnit téma:

Počet článků

Najdete zde celkem článků.

Počet čtenářů

Všechny články byly od 19.6.2007 přečteny celkem x.

Ropa = krize = válka = nová ekonomika

17.06.2008 | Roman Karnet

Nahlédněte do historie lidstva a najděte nějaké století, které nebylo poznamenané válkou. Století bez války o moc, přežití a v naději na lepší budoucnost. Hledat nemusíte, protože takové století neexistuje kromě současného 21. století. Naše 21. století teprve začíná a o jeho budoucím vyvoji se teprve rozhoduje. Pokud si myslíte, že situace z první poloviny 20. století už nehrozí, že světová hospodářská krize a 2. světová válka se již nemohou opakovat, přečtěte si tento článek.

Abychom se dostali k budoucímu vývoji událostí, musíme se nejprve podívat zpět do minulosti. Co je válka ? Co je příčinou války? Kdo je ochoten bojovat a za co ?

Válka

Je ozbrojený konflikt mezi dvěma nebo více skupinami lidí. Válka je mocenský prostředek k prosazení určitých cílů (náboženství, politika, ekonomika). Válka je pokračovaní politiky jinými prostředky.

Válku doprovází lidstvo po celou dobu jeho existence a postupem času se vyvijí. Od nevyzbojených členů tlup, masové nasazení vyzbrojených pěšáků, nasazení palných zbraní až po nástup využití nejmodernější technologií ve vojenském průmyslu. V posledních válkách se tak objevily letadla, tanky, balistické rakety a v poslední řadě atomové bomby. Využití atomových bomb ve válce je strašákem dodnes. Existence atomové bomby je jeden z důvodu nevypuknutí třetí světové války.

Příčiny proč vznikají války jsou různé. Většinou se jedná o duvody získání moci, kolonizace okolí, z ideologických důvodů, hospodářské krize a získání strategických surovin.

Podrobněji se podíváme na poslední dva důvody vzniku války, které mají současné době nejblíže.

Hospodářská krize

Velká světová hospodářská krize na konci dvacátých let 20. století byla jednou z hlavních příčin druhé světové války. Krize začala velkým propadem akcií na americké burze a následným hospodářským kolapsem v roce 1929. Akcie dosáhly svého maxima a jejich hodnota byla nad reálnou hodnotu. Když začala hodnota akcií mirně klesat, mezi akcionáři vznikla panika a všichni se pokoušeli své akcie rychle prodat, o které již nikdo neměl zájem. Tím vyvolali krach amerických burz. Netrvalo dlouho a začaly krachovat společnosti, které neměly dostatek kapitálu, což mělo za následek prudký nárůst nezaměstnanosti a pokles produkce.
Vznikla panika mezi lidmi a snažili se vybrat všechny své úspory z bank. Banky v krátkém čase nemají tak velké finanční prostředky k dispozici, protože je postupují prostřednictvím půjček. Některé banky tak zkrachovaly. Ekonomika se dostala do deprese, která se odrazila na všech světových ekonomikách.

Této situace využili komunisté a fašisté, kteří slibovali pád demokracie a nastolení pevných systémů.

Co teda lidstvo donutilo k válce?
Důsledkem byla zde popsaná ekonomická krize a špatná ekomonická situace pro střední třídu, která se v některých oblastech krátkodobě dostala až na úroveň bídy. Spodní třída obyvatelstva na tom byla ještě hůře. Není divu, že tyto lidé přestali věřit v kapitalistický systém a následovali myšlenky fašismu, či jakékokoliv jiného systému, který by jim slibil naději na lepší život.
K oživení hospodářství došlo až na konci třicátých let, kdy se státy připravovaly na možnou válku a vzniklo mnoho armádních zakázech, které znamenaly snížení nezaměstnanosti.

Po přečtení předchozích odstavců se musíme zamyslet, zda-li se dnes nenacházíme v podobně situaci jako byla ve dvacátých letech minulého století?
Tím se dostáváme k druhému důvodu vzniku války a tím je získání strategických surovin. Ropa! Nejvyznamější strategická surovina současné světové ekonomiky je ropa a o boj o ni teprve začína!

Ropa

Ropa neboli černé zlato. Ropa je hlavní surovinou současné ekonomiky, která je na její spotřebě plně závíslá. Ropa je základním palivem pro dopravu a surovinou pro výrobů plastů. Vyrábějí se z ní některé hnojiva a dokonce i některé léky. Chudší země používají ropné produkty i k výrobě elektřiny. Význam ropy je obrovský až šokující. 95 % dopravy, veškerých potravin a zboží potřebuje pro svou výrobu ropu.

Spotřeba a cena ropy je logicky nejsledovanějším ukazatelem na světě, protože její vývoj ovlivňuje současný a budoucí vývoj světových ekonomik. Cena ropy je nepředvídatelná a rychle se mění. Růst ceny ropy z dlouhodobého hlediska ovlivňuje rostoucí poptávka a zmenšování zásoby. Z krátkodobého hlediska je cena hnána nahoru především momentovým obchodováním a poplašnými zprávami.
Například spekulace ohledně rostoucí poptávce, zastavení těžby ropy v Nigérii nebo vojenské akce na severu Iráku, ženou cenu ropy prudce nahoru. Nepomáhá ani pokled amerického dolaru.
Zastavit nebo zpomalit růst ceny může pouze oslabení poptávky, ovšem v současné době absolutně nereálné. Cena ropy tedy bude nadále stoupat a my můžeme pouze slepě přihlížet.

Umíte si představit, co se stane až ropa dojde ? Až její cena stoupne natolik rychle, že nebude světová ekonomika schopna reagovat?

Nastanou razantní změny v průmyslu, zemědělství, výrobě a v celé ekonomice. Celý trh se bude muset přeorientovat na jiné alternativní zdroje energie. Důsledkem obrovskému nárůstu poptávky po těchto zdrojích, se jejich cena prudce zvýší a trh bude opět deformován vysokou inflací.
Následkem těchto změn bude nervozita a panika mezi lidmi podobná před druhou světovou válkou. Důsledkem vysoké nezaměstnanosti, snížení životní úrovně a nedostupných potravin vznikne další světová hostpodářská krize, kterou může zastavit pouze válka.

Současná situace

Současná nervozita ohledně cen ropy. Hypoteční krize v Americe a nervozita na světových akciových trzích. Spekulatni ovlivňujicí celosvětové ceny potravin. Válka v Iráku. Ceny nemovitosti v Evropě nad jejich reálnou hodnotou. Ekonomická krize se zdá již v menším měřítku začala a Amerika si uvědomuje potřebu černého zlata. Strategicky se připravuje na boj o ni. Důkazem je Válka v Iráku, jejich politika v zahraničí a strategické rozmístění radarů v Evropě.

Je to hrozná představa, že nás pravděpodobně čeká další světová válka. Ve válce, kde umírá mnoho lidí a trpí příroda, je zníčeno mnoho měst, budov a památek. Na druhou stranu Válka neznamená konec lidstva a je jeho součástí historie. Vždy po ukončení války něco zanikne a vznikne něco nového. Po třetí světové válce se pravděpodobně vytvoří nová společnost s odlišnou ekonomikou, která již nebude závislá na spotřebě ropy, ale bude využívat jiné alternativní zdroje, které budou ohleduplnější k přírodě.
Možná se budou naše budoucí generace učit v dějepise o první polovině 21. století jako o ropné době. O době, ve které byla ekonomika závislá na spotřebě ropy a lidstvo žilo v znečištěném prostředí od splodin ze spalovacích motorů a průmyslu. V době, ve které měli spekulanti na světových akciových trzích možnost ovlivňovat cenu komodit. Na dobu založenou na potřebě ekonomického růstu. Na dobu, která musela logicky zaniknout.

zpět